![]() Tomic - Evans |
![]() Spela! |
||
Datum: Torsdag 2013-08-29 21:00 Land: USA Liga: US Open |
Spel: över 3.5 set/över 38.5 games Odds: 1.53/1.91 Bolag: PaddyPower |
Rekarens Spelmotivering
Båda gårdagens spel satt fatt, Klahn samt överspelet i Sela Kuznetsov.
Har ett nytt överspel nu från Tomic och Evans, kommer testa två överspel i den här matchen eftersom jag tror på en riktigt jämn match.
Tomic spelade sin första match mot Ramos och redan där stötte han på problem då matchen gick till fem set. Det är typiskt Tomic att spela såna matcher, en väldigt ostabil spelare som många gånger har problem mot dom flesta så länge han inte spelar på gräs eller i Australien. Evans å andra sidan gjorde det riktigt bra i första omgången när han slog Nishikori med 3-0. Han gjorde en bra match samtidigt som Nishikori såg helt ointresserad ut.
Tomic är favorit i matchen och jag tror också han vinner till slut. Dock kommer Evans inte ge sig enkelt, och precis som jag nämnde så är det typiskt Tomic att tappa set mot såna här spelare. Evans servade dessutom riktigt bra mot Nishikori och håller han igång serven även den här matchen kommer han ha mycket goda chanser.
En lång match. Ska vi säga fem set även här? Jag kör iaf över 3.5 set samt över 38.5 games.
![]() |
alle Användare |
SPREADSHEET |
0 |
0 |
0 |
100% |